Çılgın kız: Carly Rae Jepsen

Çılgın kız: Carly Rae Jepsen

17 Nisan 2013

Kasabalı bir genç kızın bir gecede nasıl dünya starına dönüştüğünü, hayallerini nasıl gerçekleştirdiğini merak ediyor musun?

Yazı:Carissa Rosenberg Tozzı

Fotoğraflar: Kenneth Willardt

İnsanın hayatının bir gecede değişmesi inanılmaz bir şey. Bir gün üniversiteye girmenin ve yepyeni bir şehirde yepyeni bir hayata adım atmanın hayalini kuruyorsun ve ertesi gün bir de bakmışsın sınavı kazanmış, hayallerine bir adım daha yaklaşmışsın! Carly Rae Jepsen'ın başına gelen de bundan pek farklı değil. Carly, Kanada'nın ufak bir kasabasında yaşayan ve bir gün herkes tarafından tanınan başarılı bir yıldız olmanın hayallerini kuran amatör bir şarkıcıyken bir gecede süper star oluverdi.


Onun peri masalının büyük kısmına aşinasınız: Justin Bieber, Kanada'da bir radyo istasyonunun çaldığı 'Call Me Maybe'yi duyuyor, şarkı hakkında bir tweet atıyor ve ardından meşhur arkadaşlarıyla birlikte bu şarkıya playback yapıp söz konusu kaydı da YouTube'a yolluyor. 'Call Me Baby' anında Amerika listelerinde zirveye yerleşiyor. Bundan sonraki üç ay içinde şarkı 37 ülkede daha liste başı oldu ve Carly'yi de dünya çapında tanınan bir yıldız haline getirdi. "Her şey çok hızlı ilerliyor!" diyor Carly şöhret basamaklarını hızla çıktığı bu dönemden bahsederken. Ancak her ne kadar tek gecede meşhur olmuş gibi görünse de, Carly'nin
başarıya ulaşması için elbette çok çalışması gerekmiş.

Carly, küçüklüğünden beri şarkı söylemeye ve kendi şarkılarını yazmaya bayılırmış. Ne zaman bir fırsatını bulsa kendini sahneye atarmış. "Yaşadığım yerde ufak bir tiyatro vardı ve ben de o tiyatronun hemen her prodüksiyonunda yer alırdım," diyor. " 'Oz Büyücüsü'nde Dorothy, 'Grease'de Sandy olmuştum.

" Liseden mezun olur olmaz da hayallerinin peşinden gitmeye karar verip kolejde sahne sanatları bölümüne kayıt olmuş. Derste olmadığı zamanlarda Carly, şarkı söylemenin bir yolunu mutlaka bulduğunu anlatıyor (gitarını alıp sokaklarda bile çalıp söylermiş). Ama müzik endüstrisinin dikkatini çekmeyi bir türlü başaramadığı için eski müzik öğretmeninin tavsiyesini dinlemiş ve Canadian Idol isimli TV şovunun elemelerine katılmış. Carly, kabul edilmekle kalmamış, ayrıca yarışmada üçüncü olmuş. Bu başarı ona kendi yazdığı şarkıları kaydetme cesaretini vermiş. 'Call Me Maybe' işte bu şarkılardan biri. Carly bu şarkıyı ufak bir tur otobüsünün arkasında yazmış ve gerisi malum.

Şöhretin roket hızıyla gelmesi inanılmaz bir şey olsa gerek ancak bir anda insanların senden imza istemeleri, attığın her adımı fotoğraflamaya çalışmaları, özetle hayatının bir günde değişmesi biraz korkutucu da olabilir. "Geçen yılın her günü korkutucuydu," diyor Carly.

Neyse ki güçlü bir karaktere sahip olduğundan kendisi gibi kalmayı, güvensizlikleriyle barışmayı ve cesaretini kaybetmemeyi başarmış. "Şöhret geldiğinde 12 yaşında olsaydım belki daha kötü olurdu," diyor. "Çok önemli kararlar alırken beni yönlendiren, hep sevdiğim şeyler oldu." İşte Carly ile
böylesine güvenli olmayı, Justin ile çalışmanın nasıl bir şey olduğunu ve müzik listelerinin hep zirvesinde kalabilmek için nasıl planlar yaptığını konuştuk.

COSMOGIRL: Justin'in şarkın hakkında tweet atmasının üzerinden sadece bir yıl geçti. Ama hayatın tamamen değişti. Tüm bu değişime nasıl ayak uyduruyorsun?
CARLY RAE JEPSEN: Midemde kelebeklerin uçuşmasına yol açan her yeni deneyimde kendime şunları söylüyorum: Bu iş eğlenceli olabilir, benim bildiğim yoldan yapılabilir ve mükemmel olması da gerekmez.

CG: Bir gün başaracağına hep inanıyor muydun?
CRJ: Kolejde umutsuz hissettiğim bir dönem olmuştu. Şarkılar yazmak istiyordum ama bunu nasıl kariyere dönüştüreceğimi bilmiyordum. Ama tabii kiramı ödeyebilmek için bir yandan da çalışmak zorundaydım ve bunu yapmaktan da gocunmadım. Sanıyorum başarıp başaramayacağım konusunda hiçbir fikrimin olmaması, yani o merak da beni tetikledi.

CG: Ailen bir müzisyen olma idealini destekledi mi?
CRJ: Desteklediler, ancak yaptığım şeyi sorgulayan aile üyeleri de vardı. Bir keresinde babam tüm aileyi toplayıp onlara, "Bence Carly çok cesur. A planını uygulamaya koymak isteyip B planına kim razı olur ki?" demişti. Süperdi!

CG: Hedefine nasıl odaklandın?
CRJ: Duvarıma astığım bir panoya renkli kalemlerle hedeflerimi ve onlara ulaşmak için neler yapmam gerektiğini yazardım. School Boy Records (Justin Bieber'ın plak şirketi) ile anlaşmaya karar verdiğimde, bunu kocaman yazmıştım. Hayatımdaki her büyük kararı böyle aldım.

Röportajın devamı Cosmogirl Türkiye Nisan sayında...

Etiketler : Carly Rae Jepsen

  • linkedin
  • myspace
  • digg it
  • del.icio.us

kalan karakter 1000

carly rae jepssen hayranı carly rae jepssen hayranı

hasta gibiyim sen olmayınca carlyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy¦

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.06.2014 14:21
carly rae jepssen hayranı carly rae jepssen hayranı

seni çok seviyorum büyüyünce sanatçı olacağım senin gibi iyi biri en çok sour candy singılını beğeniyorum ı love you

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.06.2014 14:20
süveydanur süveydanur

ilk önce o jepsıe değil o jepsınion carly benim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.05.2014 19:36
merve merve

çok iyiyimiş:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2014 21:37
carly rae jepssen hayranı carly rae jepssen hayranı

ewt bencede

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.06.2014 14:21
ATABERK ATABERK

carly is beatiful.ı love you
best: call me maybe <3 <3

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.04.2014 19:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan COSMO GİRL veya cosmogirl.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • Grammy'nin en şık kadını hangisi?
  • oy ver
Başak